NLT Training Services both attends and runs a variety of events throughout the calendar year - from career events for would-be Apprentices, to business networking events for local businesses.

You can browse our forthcoming event catalogue diary below and find out what we've got coming up in the months ahead:

november

01nov5:30 pm8:30 pmPost-16 Event at Lady Manners School, BakewellLady Manners School

02nov(nov 2)4:30 pm(nov 2)4:30 pmCareers Event at Tupton School, Old TuptonThe NLT Apprentice Team will be there to answer any of your questionsTupton Hall School

10nov(nov 10)8:00 am(nov 10)8:00 amCareers Day at Netherthorpe School, StaveleyThe NLT Apprentice Team will be there to answer any of your questionsNetherthorpe School

10nov(nov 10)5:00 pm(nov 10)5:00 pmCareers Event at Highfields School, MatlockHighfields School

16nov(nov 16)9:00 am(nov 16)9:00 amPost-16 event at Whittington Green School, Old WhittingtonWhittington Green School

22nov(nov 22)8:30 am(nov 22)8:30 amMock Interviews - Springwell Community College, Staveley

29nov(nov 29)4:30 pm(nov 29)4:30 pmCareers Event at Dronfield Henry Fanshawe School, DronfieldDronfield Henry Fanshawe School

30nov(nov 30)8:00 am(nov 30)8:00 amMock Interview - Tupton Hall SchoolOur Apprentice Team will be conducting mock interviews with year 11 studentsTupton Hall School

december

01decalldayMock Interviews - Dronfield Henry FanshaweDronfield Henry Fanshawe

06decalldayMock Interviews - Shirebrook Academy, ShirebrookShirebrook Academy

Meet the NLT Team

Business Development Team

Gill Popple - Employment Broker

Gill Popple

Employer Broker
Read More >
Sarah Wain

Sarah Wain

Business Development Administrator
Read More >

Charlotte Towers

Business Support Apprentice
Read More >

Sarah Hartley

Business Development Manager
Read More >

Keith Dixon

Business Development Manager
Read More >

Dawn Ballantyne

Business Development Manager
Read More >

Course Trainers

Nathan Bruce

Training Officer - Non Engineering
Read More >
Fabrication and Welding Training Officer

Chris Knight

Training Officer - Fabrication and Welding
Read More >

Trevor Cox

Training Officer - Electrical
Read More >

Sarah Woodmansey

Training Officer - Non Engineering
Read More >

Paul Chauntry

Training Assessor
Read More >

Gary Asquith

Training Manager - Mechanical
Read More >
Denzil Bertie

Denzil Bertie

Training Officer - Electrical
Read More >

David Lloyd

Training Officer - Engineering
Read More >

Dave Wilson

Training Officer - Mechanical
Read More >

Alan Turner

Training Officer - Mechanical
Read More >

Quality

Simon Falconer

Management Information Officer
Read More >

Janice Parker

Quality Manager
Read More >

Andrew Reynolds

Centre Coordinator
Read More >

Senior Management

Sarah Temperton

Chief Executive
Read More >

Simon Marsden

Advisor to the Board
Read More >

Lisa Dunks

HR and Administration Manager
Read More >

Business Support

Tracy Banks

Workshop Technician
Read More >

Finance

Michelle Newby

Assistant Finance Manager
Read More >